Etusivulle

OhjeOhje   HakuHaku  RekisteröidyRekisteröidy   KäyttäjätiedotKäyttäjätiedot   Kirjaudu sisäänKirjaudu sisään 
 
Lähetä uusi viesti   Vastaa viestiin    Foorumin päävalikko » Ilmoitustaulu
Näytä edellinen aihe :: Näytä seuraava aihe  
Kirjoittaja Viesti
KK-Kuopio
LähetäLähetetty: 17.06.2010 21:10    Viestin aihe: Tiedoksi RUNOPUULAAKISTA kesäkuussa Kuopiossa… Vastaa lainaamalla viestiä

”Runoillen kansamme parhaaksi”

Kirjakantissakin on Runopuulaaki-ilta, mutta ennen sitä jo kisaillaan Ravintola Maljassa (Kauppakatu 29) 1.7.2010 klo 18.30.
Runopuulaakista (poetry slam) kiinnostuneet, tulkaa mukaan kannustamaan Vestäjä-joukkuetta! Silloin klo 19.06–20.00 välisenä aikana karsitaan alueen kahdeksasta kilpailijasta yksi edustamaan Pohjois-Savoa finaaliin, joka on Helsingin juhlaviikoilla.
Aluekarsinta lähetetään suorana YLE Radio Suomen valtakunnallisessa lähetyksessä.

Kuopiossa kilpailevat: Kari Halonen, Seija Hämäläinen, Jukka Kervinen, Eija Lehto, Ilkka Markkula, Leena Raveikko, Riina Särkilahti ja Pauli Taskinen.

Seuraavat runopuulaaki-kisat: Helsinki 8.7., Lahti 15.7., Jyväskylä 22.7., Turku 29.7., Tampere 5.8., Oulu 12.8., Kotka 19.8. ja 26.8 finaali Helsingissä.

Runoilija Heli Laaksosen on suomentanut Poetry Slamin yhdellä sanalla – Runopuulaaki.
Kisan säännöt ovat yksinkertaiset: esitä oma runo, aikaa on kolme minuuttia ja yleisön joukosta valittu tuomaristo arvioi sijoitukset.
”Runoillen kansamme parhaaksi” on puulaakin motto. Se on muokattu Lauri Tahko Pihkalan (1888–1981) olympiastadionin takapuolella seisovan patsaan säkeistä ”Urheilun avulla kansamme parhaaksi”.
Takaisin alkuun
Näytä edelliset viestit:   
Lähetä uusi viesti   Vastaa viestiin
Sivu 1 Yht. 1
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group